LIETUVAS AVIĀCIJAS MUZEJS

Muzeja pirmsākumi meklējami 1963. gadā, kad grupa entuziastu sāka kolekcionēt ar aviācijas vēsturi saistītus artefaktus. No 1982. gada te bija Lietuvas Tehnikas muzejs, kopš 1995. gada tas darbojas kā Lietuvas Aviācijas muzejs. Tas atrodas lidlaukā, kuru sākotnēji 1915. gadā izbūvēja vācu armija. Sākotnēji tas ticis dēvēts par Aleksotas lidlauku, pēc tam nosaukts par godu Steponam Dariusam un Stasim Girenas, kas dzimuši Lietuvā, vēlāk ar ģimenēm emigrējuši uz ASV un bijuši saistīti ar aviācijas nozari. 1933. gada 15. jūlijā viņi uzsāka lidojumu no Ņujorkas uz Kauņu, veiksmīgi šķērsoja Atlantijas okeānu, bet tad cieta avāriju un gāja bojā pie Soldinas Vācijā (mūsdienās Pszczelnik Polijā).  

Muzeja kolekcijā ir vairāk nekā 19000 priekšmetu, tostarp 43 lidmašīnas un planieri. Iekštelpās izveidota arī attēlu ekspozīcija, kurā iespējams iepazīties ar Lietuvas aviācijas vēsturi no sākumiem līdz mūsdienām. Muzeja kolekcijā atrodas, piemēram, Dariusa un Girenas lidaparāta "Lituanica" replika, Lietuvā ražotais planieris LAK-12E ar 26 m garajiem spārniem (LAK-12 klases planieri ir vieni no populārākajiem un tiek uzskatīti par vieniem no drošākajiem un komfortablākajiem, tie savulaik tikuši projektēti vēl Padomju Savienības laikos pēc to laiku tehniskajām prasībām un standartiem, kas zināmos aspektos bija stingrāki nekā mūsdienu Eiropas standarti), citi Lietuvā ražotie planieri, sporta lidmašīnas, Lietuvas un Polijas gaisa spēku lidmašīnas, gaisa spēku un robežsardzes helikopteri, lidmašīnu dzinēji, kā arī Padomju Savienības lidaparāti. 

Lidostas termināla ēkā ir arī interesanti sienu gleznojumi.  

Tāpat te ir izveidots neliels Ugunsdzēsības muzejs, jo aviācija ir cieši saistīta ar uguns drošību, visās lidostās ir savas ugunsdzēsēju un glābēju komandas.  © Dark Tourism Tours
+371 26870269
[email protected]

 .